otrdiena, 2012. gada 18. septembris

Izgaršo Taizemi!

Lai sāktu ar sīku ievadu šajā aizraujošajā pasākumā un labāk orientētos edienkartē lietderīgi iemācīties frāzi „mai pad” – kas nozīmē – ne asu. Un arī tad vēl nav garantija, ka jūsu izvēlētais ēdiens neapdedzinās muti. Jo tajiešu izpratnē ēdienam jābūt ļoti asam, un ja pēc maltītes sprāgst asaras un mēli gribās iemērkt ledus traukā, tas nenozīmē ka tajs nakamo maltīti nepasūtīs tikpat asu. Ja nu tomēr ir gadījies ko asāku paņemt, vienkārši izkariet mēli, nedzeriet neko virsū un ļaujiet siekalām patecēt ārā. Pēc brīža pāries.

Zupas
Atšķirība sākas jau pašā ēšanas procesā. Ja jums atnes bļodu krietna spainīša lielumā, tas nenozīmē, ka viss kas tur iekšā ir jāizēd. Zupā ēd to, kas ir ēdams un garšīgs, pārējo atstāj. Arī buljonu ēd tik daudz cik gribās, nevis izēdot visu šķīvi. Parasti ēdamās lietas būs dažādi zaļumi, zivis, garneles, mīdijas, gaļa, rīsu makaroni, rīsi. Pārējais ir likts klāt garšai un tāpat kā mūsu lauru lapas paliek vien šķīvī. Vispazīstamākā ir Tom Yum khun vai Tom yum plaa – attiecīgi ar garnelēm vai zivīm. Patīkami asa zupa kas noņem slāpes un uzsit asinis. Bieži vien ēdienkartes uzrakstītas diezgan jocīgi. Tas pats ēdiens ar gaļu, ar zivīm vai ar jūras veltēm. Tad nāk klāt vēl viens elements – piemēram – rieksti – un atkal tas pats ēdiens ar gaļu zivīm vai jūras veltēm un tā līdz bezgalībai.
Otrie ēdieni
Pamats protams ir rīsi. Tie ir trīs veidu – parastie vārītie – tādi kādus mēs esam visvairāk pieraduši redzēt, tad vēl cepti kopā ar ar nelieliem dārzeņu vai gaļas gabaliņiem vai arī saucamie Isānas lipīgie rīsi. Pēdējie pārdodas paciņas no viņiem saveļ bumbiņu un met mutē, vai ēd nedaudz apceptus uz grilla.
Pie rīsiem atkal vesela rinda ēdienu no sērijas vista, liellops, zivs vai jūras veltes saldskābajā mērcē (ieteicama tiem, kam garšo ananāsi un negrib neko asu), austeru mērcē, sojas mērcē, asajā mērcē, karija mērcē. Tad tas pats ēdiens piemēram ar bazilika lapām, Indijas riekstiem, vai stipri apcepts jeb praktiski grauzdēts. Īpaša vieta ir dažādām mērcītēm ko dod kā piedevas pamērkt pamatēdienu. Tās tiek veidotas asos piparus saberžot piestā kopā ar laima sulu un nelielu daudzumu cukura vai medus. Var tikt pievienota arī austeru mērce vai kāda cita sastāvdaļa atkarībā no tā ar ko mērce tiek pasniegta. Ēdienu izvēlē jābūt uzmanīgam un ļoti rūpīgi jālasa parasti paprāvā ēdienkarte. Pie kam jo restorāns dārgāks, jo ēdienkarte lielāka un uz bildītēm, kas bieži vien ir bagātīgi pievienotas , īpaši paļauties nevajag. Pašam ir iznācis pasūtīt praktiski jēlas garneles (ja kas garšo kā mūsu marinētās siļķes, bet ne īsti to es tobrīd gribēju ēst), vai dāzeņu plati ar mazu zivtiņu, tajā brīdī, kad būtu gribējis ēst pilnīgi kaut ko citu. Šāda ēdienu dažādība ir iespējama pateicoties viņu gatavošanas stilam. Tiek sagatavots leils daudzums sastāvdaļu un atkarībā no izvēlētā ēdiena sajauktas vai pievienotas nepieciešamās sastāvdaļas un vajadzīgais ēdiens gatavs – ērti un vienkārši un liela dažādība.
Ēdienu ratiņi
Šie te ratiņi ir visur. Vienos pārdodas gabalos sagriezti arbūzi, ananāsi, papaja, mango, zaļais mango (kopā ar maisiņu kurā ir aso piparu un cukura maisījums kur pamērkt gabaliņus, mazi skābēti auglīši, kurus izmanto ka uzkodas pie viskija, vai vienkārsi apetītes rosināšanai. Nākama ratiņu kategorija ir gaļas ēdieni – uz irbulīšiem saspraustas vistu mādziņas, sirsniņas, astītes, filejas gabaliņi, liellopu gaļas gabaliņi, dažādas maltās gaļas bumbiņas, vai vienkārši desiņas. Tās visas tiek uzsildītas un ir gatavas leitošanai. No dažiem var nopirkt dažādas zivis vai zupas vai otros un salātus. Tikai tur ir jāmāk pasūtīt, jo liela daļa pārdevēju nerunā angliski un var iekulties kādā nevēlamā ēdienā. Der atcerēties frāzi Som Tam vai Som Tam Thai, kas būs saucamais papaya salad. Tas ir nedaudz pēc garšas kapostam līdzīgs bet pēc formas kabacim līdzīgs dārzenis, kuru sarīvē, sagrūž piestā ar medu un pipariem, laima sulu, pievienojot kādu krabja spīli un zirņu pākstij līdzīgu dārzeni, tomātu un gurķīti. Tikai te nu notiekti jāsaka „mai pad” jo šie galdiņi vairāk domāti tajiem un baltajiem būs paasi. Sapircis tādu kaudzi ar maisiņiem (katra ēdiena sastāvdaļa tiek ievietota atsevišķā maisiņā, kam vēl tiek pievienots maisiņš ar kādu kāpostu lapu un vēl kādu zaļumu cilvēks var laimīgi doties uz viesnīcas numuriņu sagatavojot pudeli ūdens ja nu tomēr ēdiens ir par asu. Īpaši jāpiemin kukaiņu ratiņi, kuros var nopirkt eļļā ceptus dažādus kukaiņus sākot no milzīgiem tarakānveidīgajiem, ko esot grūti noķert, jo nākot tikai uz violetu gaismu līdz siseņiem, vardītēm, cirmeņiem utt. Japaskatās būtu vai eļļa ir svaiga un japaņem pudele alus drosmei, bet pēc garšas jūs jutīsieties patīkami pārsteigti, jo tas viss tiešām garšo labi. Tikai jāmāk veikli izspļaut hitīna čaulas un jāskatās lai kājiņas nestrēgst starp zobiem. Piekārtie kaltētie kalmāri arī ir lieliska uzkoda. Tajiem vispār ļoti garšo kalmāri un astoņkājīši - grillēti tie ir neparasti garšīgi un sulīgi, pat bez mērcītēm. Vel ir aukstās kafijas ratiņi, kur politelēna miasiņā pasniedz auksto kafiju ar salmiņu un izvēlēto sīrupu, kas lieliski atspirdzina tveicē. Un kur nu vēl svaigi spiesta apelsīnu sula mazās pudelītēs. Vai arī kādi saldumu ratiņi vai tirgus saldumu nodaļa, kur var nopirkt visdažādākos no augļiem un kokosriekstu piena gatavotus saldumus. Vel tikko atvērts kokosrieksts ar saldu pienu , bet ja gribas ēst var paņemt karotīti un izēst balto mīkstumu. Būsiet paēdis ilgam laikam. Vēl ir bambusa trubiņas, kurās iekšā sapildīts kokosriekstu piens ar augļu sulu un kokosriekstu sulu un vēl kādām garšām, kā nu katrs taisa, net lielisks saldums un pārsteigums – kas nu tur īsti iekšā būs kad nomizos bambusu nost. Daudzi ēdieni jau ietīti banānu lapās – atpin vaļā un šķīvis gatavs – tikai ēšanas vaina.
Augļi
Daudzi brauc uz Taizemi saēsties un pagaršot dažādos eksotiskos augļus. Tomēr pirkt tos labak pašu tajiešu tirgū. Tur viņi būs krietni lētāki nekā tūristiem domātajās vietās un arī dažādība lielāka.
Top viens laikam tomēr ir un paliek mango. Abos veidos. Gan kā salds sulīgs auglis gan ka vēl negatavs skābens ar aso cukura pulveri. Tamarins izskatās pēc jocīgas saknes, kamēr saproti, ka ārējā čaula jānoņem nost un iekšā paliek kā tāda žāvētu plūmju mīkstuma desiņa tīklā, - kurai jānoņem vēl „ tīkliņš” un tad pa vidu paliek mīkstums, tikai atkal jāatceras, ka būs kauliņš. Liels daudzums ananāsu parasti notīrīti ar izgrieztiem vidiem un sagriezti gabaliņos, tas pats ar papaju, iztīrīti vidi un nomizoti, arbūzi gan dzelteni gan sarkani sagriezti šķēlītēs un kad pērc tad vēl sīkos gabaliņos un kociņš klāt lai var uzdurt un iebāzt mutē nesmērējot pirkstus kā papildus elements visiem augļiem. Drakona acs auglis – ar baltu iekšpusi un melnam sīkām sēkliņām un sarkanā kāposta krāsas apvalku liekas diezgan bezgaršīgs un ūdeņains. Tāpat kā pomelo. Džekfrūts diez vai būs pievārāms vesels jo ir milzīgs, tāpēc labāk nopirkt jau iztīrītās dzeltenās daiviņas kam ir īpatnēja garša, un diezgan līdzīgais durians, kam ir ļoti nepatīkama smaka, bet ļoti jauka garša – aizspeidiet degunu un uzpriekšu, tikai ēst vēlams ārā, lai nepiesmirdina istabiņu. Sapodila auglis kas nedaudz atgādina pēc izskata aprikozi ar spicu galu. Garša saldena patīkama, bet nav manu favorītu sarakstā. Nakamie pēc garšas un uzbūves ir diezgan līdzīgi – tikai rambutanam ir sarkans pūkains apvalks ar baltu mīkstumu un kauliņu, kamēr longanam dzeltena cieta miziņa ar to pašu balto mikstumu un kauliņu, kurs vel nedaudz garšo pēc ķiplokiem, bet ir salds. Mangustīns nedaudz atgādina tumši violetu sarkano piparu vai granātābolu (kas arī tur ir sastopams, tikai to neēd pa sēkliņām, bet kožot un splaujot sēkliņas ārā.), tikai iekšā ir tādas ka mīkstas ķiploka daiviņas, kas arī ir ēdamā daļa un kas ir viegli saldskābs un ar patīkamu smaržu (viegli nopirkt bojātu).
Interesants ēdiens ir lotosa ziedu sēklas. Tādam kā citplanētu zaļam augam iekšā mīkstumā ir sēkliņas ozolzīles formas un aptuveni arī lieluma. Tās tad arī ir ēdamas. Pats nekad neiedomātos kas tur ēdams un ka ja nebūtu parādīts
Jūras veltes
Pāris vārdu atsevišķi gribētos pateikt par jūras veltēm. Ir speciāli restorāni, kur var nopirkt visdažādākos jūras produktus, jo te tie ir pieejami par lētu naudu teiksim omāri ap 15 LVL kilogramā. To pašu var teikt arī par krabjiem. Jasaka ka ne astē ne spīles ēst īpaši daudz nav ko, bet vienu reizi varbūt arī der pamēģināt lai to pašu arī saprastu. Izvēlaties tādu kas ar lielākām šīm te daļām un lūdziet uzgrillēt. Nekautrējaties paostīt, jo bieži vien tās saulē ilgāk pastāvējušas var nebūt svaigas, jo pērk pamatā krievu tūristi pazīmēties. Dažādās zivis vislabākās ir tās, kuras ir grillētas, Grillējot iegriež ādā, lai pilnīgāk sagatavojas un reizēm sabāž dažādus zaļumus garšai, tiek pasniegtas arī speciālas mērcītes, kurās pamērcēt. Man vislabāk patīk tīģergarneles kā garšas un cenas un pārtikas daudzuma savienojums. Par 6 gabalām tvaicētu via grillētu parasti makšaju 1,6 LVL ja nav restorānā – tur dārgāk un tā ir gan lieliska uzkoda gan piedeva pie rīsa, ja vēl papajas salātiņi klāt, tad neko labāku nevar vēlēties. Neatņemama sastāvdaļa ir austeres. Patīkami pirms pusdienam gaidot kādu pārīti par 60 santīmi gabalā apēst. Arī jā…skatās vai svaigas un labi smaržo, jo tās ēd jēlas uzspiežot virsū laima sulu, uzberot sagrauzdētus sīpoliņus un aso mērcīti, un piekožot klāt garšvielas. Iesācējiem varbūt mazāk ieteicams skatīties uz ēdienu, lai labāk iet iekšā. Mīdijas parasti gatavo ar rīsu makaroniem un olu samaisītu kopā un pasniedz karstu uz pannas vai arī kādā zupā. Par kalmāriem un astoņkājiem stāstīju, labi visādos veidos, ja ir mīksti un sulīgi, bet vislabāk grillēti.
Restorāni
Restorānu daudzums jebkurā vietā jūs patīkami pārsteigs. Taji parasti ēd ar dakšiņu un karoti, nažus te neredz un nevajag, jo viss jau ir sīki sagriezts. Kā jau teicu cenu kategorijas ir visdažādākās. Gan no vienkāršām ēstuvītēm pie viekaliem, kur divas personas var labi paēst par 1,5 LVLgan no dārgiem un ļoti bagātīgiem restorāniem, kur var pieticīgi pasūtot atstāt arī visus 7-8 latus. Interesanta vieta ir Patajas torņa restorāns – par aptuveni 7 latiem jūs ēdīsiet kādā 53-54 stāvā zviedru galdu restorānā, kur grūti pateikt, kas trūkst un iesiet prom un raudāsiet – cik mazs ir jūsu vēders www.pattayapark.com. Tādu pašu pārēšanos jums sagādās kāds no barbikjū restorāniem piemēram tas kas netālu no Patajas tilta. Par 3 latiem Jums izsniegs grilla trauku, kas izskatās pēc otrādi apgriezta keksa formas ar pilnu vidu uz oglēm un tā virsotnē uzliksiet speķa šķēli un pa malām visus citus gaļas un zivju gabaliņus, kurus gribēsiet cept, gar malām iesitiet olu salieciet dārzeņus, sēnes un garšvielas un pēc laika jums tur būs gatava garšīga zupa, tāpēc uzreiz neņemiet visu – tik un tā neapēdīsiet. Jūras veltes jums uzceps atsevišķi zivju grillētāji. Galvenais, ka visu varat gatavot paši ar speciāli priekš tam domātiem irbulīšiem vai dakšiņu ja tā ir ērtāk. Nākamais interesantais ir vairāki jūras velšu restorāni uz gājēju ielas (piedāvājumi un cenas ir aptuveni vienādi, nav lēti, bet pamēģināt der, ko tur var dabūt – gan jau aprakstītās jūras veltes gan arī parastus tajiešu ēdienus gan eiropejiešu virtuvi, kura vispār šeit ir arī ļoti daudz priekš tiem, kas nevēlas justies kā ārzemēs un izgaršot valsti. Patiesus tajiešu ēdienus var izbaudīt arī restorānā, kas atrodas netālu no Cinamon kino centra – īsta taju atmosfēra, Isānas pirkstu dejas uz skatuves, bet ar ēdieniem jāuzmanās, lai nepasūtītu kaut ko tādu, ko nevēlaties šobrīd, labāk vienmēr prasīt, atmosfēra fantastiska. Cabbiges & Condoms viesnīcas restorāns, fantastikski taju un eiropejiešu ēdieni, ar jauku skatu uz līci un kolosāla vieta vakara pasēdēšanai klusumā un mierā, nevienam vēl nav nepaticis. Nu un Bangkokā noteikti ir vērts vismaz vienreiz esot aiziet uz Siam Niramit šovu, ar vakariņām – vēlams ceļojuma sākumā, lai varētu zviedru galda veidā izbaudīt daudzus no iecienītajiem tajiešu ēdieniem sagatavotus eiropiešiem saudzīgā veidā – ne tik asus, kā orģinālā, bet tāpēc ne mazāk garšīgus.
Lai kur un ko jūs neēstu – tā būs neaizmirstama pieredze jebkuram, kas nebaidīsies to izbaudīt un lielisks papildinājums savai mājas virtuvei.
Tel: 67 365 318; 67 280 840
e-pasts: guntars.jaudzems@expresstravel.lv

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru